Stół Polski

Polski stół

to tradycja sama sobie. Od wieków mogliśmy poszczycić się zasadami i tradycjami obowiązującymi przy zasiadaniu do stołu i podczas ucztowania. Oczywiście pojawiały się pewne różnice wynikające, czy to z regionalizmów, czy to z aktualnych sytuacji, jakie panowały w kraju – wojny, zabory. Natomiast jedno jest pewne, polski dom, to stół, który jest jego sercem, wokół którego zawsze gromadziła się rodzina, niezależnie od zamożności, niezależnie od jakości zastawy stołowej. Tradycja ta zawsze była pielęgnowana, uroczyście z okazji świąt i wydarzeń okolicznościowych, skromniej na co dzień. Stąd też wzięła się potrzeba gromadzenia zastawy stołowej – sztućców, porcelany, szkła, które dekorowały polskie stoły, które symbolizowały przywiązanie do dobrej jakości, polskich produktów.

Stół polski

Stąd też zrodziła się tradycja srebrnych sztućców, których dzisiaj jedynym polskim producentem jest HEFRA.

Początkowo na zastawę, wykonaną z drogiego kruszcu, mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Arystokracja zatem otaczała się najpiękniejszymi elementami zastawy stołowej, sztućcami, galanterią, elementami dekoracyjnymi. To dzięki temu przez wieki przekazywana była najwyższa kultura stołu – sposoby układania zastawy, sztućców, odpowiedniego serwowania i korzystania z tych wszystkich elementów serwingowych czy sztućców.

Stół polski w pełnej krasie

Na tym fundamencie my dzisiaj możemy bazować i w elastyczny sposób nie tylko dekorować nasze własne stoły, ale i serwować, czy właściwie układać sztućce. Bo oczywiście na przestrzeni wieków wiele zasad ulegało zmianie, wiele z nich dostosowywano do aktualnych potrzeb czy możliwości, czy to finansowych, czy innych. Natomiast ważne jest, że z dawnych czasów udało nam się uchować tradycję polskiego stołu. Tę potrzebę wspólnego zasiadania do jednego stołu, nie tylko przy okazji Wigilii, czy śniadania wielkanocnego, ale częściej. Że potrafimy pięknie korzystać z całej palety sztućców, nie tylko tych do jedzenia, ale i eleganckiego serwowania potraw. Że jako Polacy doceniamy sztućce wykonane z najwyższej jakości kruszcu, srebra, czy złota, że doceniamy spuściznę po dziadkach, czy pradziadkach, że kolekcjonujemy takie przedmioty, uzupełniamy je o kolejne elementy zastawy stołowej. Że tego typu pamiątki chcemy zbierać i zachowywać dla przyszłych pokoleń, obdarowywać własne dzieci i wnuki nowym sztućcami z odpowiednimi grawerami, będącymi wyjątkowa pamiątką na pokolenia.

To wszystko sprawi, że tradycja polskiego stołu może być bezpieczna, bo będzie trwała przez kolejne wieki.   

sztućce Stół polski

2 chociaż na “Stół Polski

Zostaw Odpowiedź
  1. […] Stół polski tworzy też savoir vivre, który obowiązuje. Który sztuciec po którym użyć, jak właściwie i elegancko ułożyć, jak zaserwować. I oczywiście, stół to również potrawy, które podajemy gościom – zarówno te polskie, tradycyjne, ale i inne, bardziej finezyjne, z nutką egzotyki. Ale najważniejsze, to podtrzymywanie tradycji, jej pielęgnowanie. […]

  2. Hello,

    Download Club Music For DJs, House, Techno, Trance, Dance, Pop…
    http://0daymusic.org

    Best regards,
    William

Zostaw odpowiedź